Kicsit hatásvadásztam a címben. :o)
Mint a képen is látható, ez bizony még a régi logó, sőt a régi márkanév. Pontosabban a régebbi. Ugyanis már nem a nagyon jól kitalált Clementine, és még nem a címbeli IBM SPSS, hanem közbülső, tulajdonképpen pár hónapot megélt márkanév. A PASW egyébként a Predictive Analytics SoftWares-ből jön.
A dolog firtatása azért lehetséges egyébként, mert az IBM SPSS Statistics v19-es változata, már nem PASW hanem IBM SPSS logó alatt fut, IBM-es splash-képernyővel, Eclipse-szel felszerelve, jelentősen meghízva.
Nem is mondtam pedig evvel kellett volna kezdenem. Hálás köszönet az SPSS Magyarországnak, hogy rendelkezésemre bocsátott a tárgybeli termékükből egy használható trial-verziót. Ezért jár nekik egy hatalmas piros pont, íme: * És hozzá:
IBM SPSS Clementine/Modeler - SAS Miner = 1:0
Ugyanis ebben az a kevésbé érdekes hogy Clementine-ból kaptam trialt, sokkal inkább az, hogy annó a SAS-tól bár kértem hasonlót írásban, kétszer is, ráadásul árajánlat formájában (tehát nem kunyerálásként), de még csak válaszra sem méltattak. Ők valószínűleg túl magas parnasszuson vannak már ahhoz, hogy az olyan pórnéppel kínlódjanak meg vesztegessék rá drága idejüket, ahová én is tartozom.
Clementine - remélem nem haragszik meg senki, de én így fogok rá emlékezni és hivatkozni továbbra is, mondhatni a mainstreammel szembemenve, legalábbis egyelőre. Különben is a Modeler egy vagy két "l"-je engem halálra idegesít, annál is inkább mert gyarló módon nem tudom, hogy az angol terminológia mikor szereti az egyiket vagy másikat használni.
Az új Clementine-ban két párját ritkítóan nagyszerű finomság van.
(1) Először láttam, hogy a setup DVD-n (ami csak a desktop változatot tartalmazza, a nagyszerűségesen szimpatikus in database miningot is magábafoglaló server változatot nem) egyben van fenn a x86-os és x64-es változat, persze dupla akkora helyet követelve magának a lemezen. Így már érthető az is, hogy miért nem elég már a régimódi CD a telepítéshez. ;)
Ez sokkal fontosabb feature, mint az ember felületes első ránézés után gondolná. Ugyanis, ha van területe az informatikának, ahol a 64-bites architektúra előnyei kidomborodnak, az az adatbányászat, azon belül például az apriori-s alapvetően memóriában dolgozó algoritmusok. 64-bites architektúra sokkal nagyobb címzéstartománnyal bír, következésképpen sokkal nagyobb munkamemória címezhető meg. Persze nem mintha ezt is nem lehetne kinőnie egy adatbányásznak . ;)
Mivel a Clementine java-alapú eszköz, így elvben nem nagyon volt akadálya eddig sem az x64-es futtató engine-nek, bizonyára eddig is létezett. Csak velem szembe most jött először ilyen :o)
(2) Régi nagy vágyam oldódott meg. A táblázatok scrollbarjai végre görgethetők középső egérgombbal. Ez a korai java-sdk-knak volt egy korlátja. Mostanra(?) sikerült végre eltüntetni ezt a hiányosságot.
Ezek kis dolgok. Annyira kicsik, hogy a What's New leírásban nem is kapott helyet, ha jól láttam. De számomra rendkívül fontosak. :o)
És akkor nézzük, hogy a What's New milyen számomra szubjektíve izgalmas újdonságokat ír.Betűhíven lefordítani nem akarnám a dolgot, részint sok is, unalmas is, van erre más alkalmasabb ember is.
Látnivalóan megváltozott a nyitó wizard is. Egy új finomsággal bővült. PASW Modeler Advantage. Vannak olyan "elvetemült" felhasználók, akik mindenféle verziózott csoportmunka keretében az adatbányász streamjeiket (zip tömörítvény PMML-es str-állományokat) nem filerendszerben (mint én), hanem repository meg egyéb helyeken tárolják, meg onnan nyitják meg. Na őket ez biztos lázba fogja hozni. :o)
Látnivalóan megváltozott a kinézet (ami visszaállítható a régire). Ha a középső egérgomb használhatóságának ez az ára, ám legyen. :o) /Csak poén, senki ne vegye komolyan/
Változott a terminológia (egyszerre a Statisticsben és Clementine-ban). Teljes mértékben az előnyére, szerintem. Például a
* TYPE -> MEASUREMENT LEVEL
* DIRECTION -> ROLE
* RANGE -> CONTINUOS
* DISCRETE ->CATEGORICAL
* SET -> NOMINAL
* ORDERED SET -> ORDINAL
* IN -> INPUT
* OUT -> TARGET
Új node-ként bejött az XML. Ebben az a nagyon szimpatikus számomra, hogy míg a régről megszokott .SAV, egy teljesen zárt bináris állomány, addig ez az XML úgy nyílt és ASCII formátum, hogy szintaktikai és valamilyen fokú szemantikai konzisztencia garantálható hozzá.
Új nodeként bejött a LINEAR node, szintén nagyon szimpatikus finomságként. A hagyományos folytonos célváltozós lineáris regressziót lehet boostinggal finomítani (á lá ensemble), hogy az iteratíve további tanítás során a célváltozóhoz további magyarázóváltozók kapcsolhatók. Ily módon a performancia(futási idő) és a modellfinomság széles spektrumán lehet szánkázni. :o)
Bagging és boosting okosságaival azonban a neurális háló illetve a döntési fák is kiegészültek. Classification & Regression Tree, Quest, Chaid, sőt az előbbi kettő felnőtt a CHAID-hez nagy adathalmazok tekintetében is.
Neurális háló ugyanazt az algoritmust kapta, mint ami volt a Statisticsben. Ez mondjuk nem tudom mennyire jó hír. Azért a Clementine-nak nagyon jó neurális hálója volt, míg a régi SPSS neurális hálója árban is, paraméterezhetőségben is, robosztusságban is, stabilitásban is inkább csak követni igyekezett az eseményeket.
Megszünt a GRI-node. Megmondom őszintén én egyszer kísérleteztem annó evvel a node-dal, és az nagyon balul sült el, mert nem bírtam kikeveredni a hibaüzenetek tengeréből. Ez persze bőven lehetett az én hibám is. Az viszont érdekes, hogy az IBM SPSS azt ajánlja, használjunk helyette APRIORI-t, noha abban nem lehet folytonos magyarázóváltozó. Persze ez nem olyan tragédia mint elsőre látszik, hiszen folytonos változókat lehet BIN-elni. Csak hát egy drága eszköztől nyílván nem fapados hackeléseket vár el az ember.
In Database Miningban megjelent a Microsoft Time Series meg Sequence Clustering illetve az Oracle Attribute Importance metódus támogatása. Az előbbi azért érdekes, mert a társblog is megemlítette, hogy a Microsoft zárt nehezen átlátható algoritmusai olykor meglepően jól teljesítenek (döntési fa). Az utóbbi Oracle-s cucc meg azért, mert a számomra legalábbis meglepő MDL=Minimum Description Length algoritmust használja. Egyszer pár hete neki ugrottam a guglinak, hogy ameddig a szemem bírja megnézzem mit is írnak erről. Nekem az jött le, hogy
(1) Van amikor szenzációsan teljesít és van amikor egyáltalán nem
(2) A fentiek éppen ezért nem teszik könnyűvé általános célú eszközzé előléptetését.
Update database on export, olyan update, ami nem droppal és újralétrehozással nyit. Az mind semmi, de új mezővel egészíthető ki a tábla. Mezőtörlésről itt sem szól a fáma. Valahogy a táblák csak nőnek az exabyte-ok világban. :o)
Model nuggetek/"gyémántok" automatikusan hozzáadódnak a streamhez, ahogy kikalkulálódtak. És persze ez is kikapcsolható akinek nem tetszik.
Runtime prompt session és stream paraméterekhez.
A kedvenc olvasmányom az Algorithms Guide 428 oldalról lecsökkent 368 oldalra. Bejöttek az Ensembles algoritmusok, Linear node algoritmusa (hurrá) és bővült két fejezetre a neurális háló körüli dolgok.. Mások például Generealized Rule Induction meg ugye kihullottak.
2010. szeptember 19., vasárnap
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése